mancaruri cu carne Preparate din carne de porc

Paste cu legume uscate si carne

Paste cu legume uscate si carne
Va mai amintiti ca in toamna va aratam primul borcan frumos colorat de legume deshidratate in ulei de masline pe care l-am pregatit pt. zilele reci de iarna? Ei bine, desi cu intarziere, va arat si un mod foarte simplu de folosire a lor, si anume cu paste si carne, gatite in oala minune. Sunt extrem de gustoase, satioase si foarte apetisante…plus ca se gatesc in mai putin d 10 minute, iar efortul depus este minim!

Paste cu legume uscate si carne

Paste cu legume uscate si carne

Ingrediente pentru Paste cu legume uscate si carne:

-200 gr. paste
-legume deshidratate luate direct din borcan si pe care le-am scurs de ulei (rosii, dovlecei, vinete, castraveti, ardei gras)
-cateva inele de ceapa
-100 g. carne de porc slaba, taiata cubulete/fasii (eu am pus cotlet de porc)
-sare, piper, dupa gust

Cum am pregatit aceste Paste cu legume uscate si carne

Modul de pregatire este mai mult decat simplu: am pus toate ingredientele in oala minune, am adaugat apa (cantitatea minima specificata pe peretii oalei) si le-am pus la fiert (cca. 4 minute sub presiune). Le-am servit calde si ne-am bucurat de savoarea lor deosebita.

Pofta buna!

Paste cu legume uscate si carne

S-ar putea să-ți placă și...

3 comentarii

  1. Buna reteta asta,arata tare bine!
    Pupiici

  2. Delicioase!!!!

  3. Sara & Miki spune:

    O idee minunata borcanul tau cu legume. Cred ca-i un deliciu, pup!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.